Публікації

Казковий дивосвіт наших земляків


apub037.jpg (8943 bytes)   apub038.jpg (9073 bytes)


  «Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною і спустошеною». Ці чудові слова сказав наш мудрий учитель В.Сухомлинський. Вони надто актуальні у наш час. Дуже важливо, щоб у вік інформатики, комп'ютеризації, Інтернету книга увійшла у життя дитини якомога раніше.
  Наприкінці вересня у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого було відкрито виставку «Письменники-земляки - дітям». Того дня численні гості, що завітали на свято, мали змогу ознайомитися з матеріалами про наших земляків, які зробили значний внесок у розвиток дитячої літератури.
  Дитинство відомого українського письменника В.Винниченка минуло у Єлисаветграді. Улюблені місця ігор маленького Володі - річка Інгул, вали старої фортеці, великий міський сад, базарний місток, який навесні зносить крига, паровий млин, Богоявленська церква зустрічаються читачам у збірці оповідань для дітей «Намисто», яку дослідники відносять до найкращої частини творчої спадщини В.Винниченка.
  В оповіданні "Гей, не спиться" згадується Сінна площа, яка знаходилася за сучасним обласним судом. Завод, який бачили діти, катаючись на лідяниках, це, можливо, колишній завод Зельцера (пивний завод по вул.Великій Пермській). В оповіданні "Гей, чи пан, чи пропав... " - вулиця Садова, яка і нині є у нашому місті. Герой оповідання "Та немає гірш нікому..." відмовляється ходити до гімназії, як свого часу зробив це і В.Винниченко, не порозумівшись з керівництвом навчального закладу.
  У творчому доробку нашого видатного земляка Ю. Яновського (народився у с. Нечаївка Компаніївського району) є також твори для дітей.
  Одне з перших оповідань - "Дівчинка у вінку", події якого відбуваються під час голодного 1921-го року, часто читали в госпіталях у роки Великої Вітчизняної війни. Воно настільки вражало слухачів, що по тому западала тиша, а дехто з поранених тихо утирав сльози. Інші герої його книг, в яких по-дитячому дорослі, самі дають собі раду в житті: Воля і Фелікс ("Серед руїн") в окупованому Києві та маленькі брат і сестра ("Петрусь і Гапочка"), які, залишившись без матері, йдуть "у партизани". За книгу "Київські оповідання" у 1948 р. Ю.Яновський отримав премію ім.Сталіна, яка на той час була найвищою відзнакою в галузі літератури, з 1953 р. - це Державна премія Радянського Союзу.
  У 50-60-х рр. XX ст. жила в м. Кіровограді і працювала в школі № 3 Олена Журлива. Писати вірші почала ще в дитячі роки. Як вчитель і вихователь Олена Костівна відчувала потребу творити для дітей, її поезії мають глибоке психологічне підгрунтя.
  Основні жанри її дитячої літератури представлені різними за тематикою творами. Багато з них наближені до народної творчості: веснянки, співанки, забавлянки. Дитячі твори письменниці видані збірками "Хто знає, як рік минає», "Голуби", "Ой літечко, літо", "Хазяєчка", "У нашої Наталі", "Маляткам-голуб'яткам". Є і дві казки - "Про Кота-Воркота" та "Про Вовчика-Сіроманця".
  Ім'я обдарованого польського хлопчика Юрія Олеші, який народився у Єлисаветграді, а згодом став класиком російської літератури, назавжди увійшло до скарбниці світової літератури. Його роман-казка "Три товстуни»"- один з найулюбленіших творів дітвори. За казкою були написані й однойменна п'єса, яка ставилася у багатьох театрах, і балет, і опера, знятий кінофільм, мультфільм. Цю казку справедливо називали казкою всіх часів і народів, вона була перекладена різними мовами світу.
  Життєві стежки видатного майстра прози, автора талановитих творів для дітей Віктора Близнеця починалися на щедрій талантами кіровоградській землі, в малому степовому селі Володимирівці неподалік від Компаніївки.
  Перші сім оповідань В.Близнеця про дивосвіт дитинства були видані збіркою "Опойкове гніздо" (1963). Друга збірка оповідань "Як народжується стежка" нагадує спокійну задушевну сповідь дорослої людини. Письменник осмислює своє незабутнє, далеке дитинство. Його герої різні за вдачею, непосидючі, мрійливі, нерозважні, насмішкуваті, довірливі. Перу В.Близнеця належать і повісті на теми дитинства: "Звук павутинки", "Женя і Санько", "Хлопчик і тінь" (її, на жаль, автор не закінчив) та повість-казка "Земля світлячків". Герої повісті - це здебільшого люди здорової народної моралі, вони усвідомили себе як особистість, їм знайома краса мужності, дружби, товариства, вони здатні захистити слабшого.
  Любов'ю до мандрів, пригод, прагнень відкриттів пронизані твори для дітей Леоніда Тендюка ("Вогники в океані", "Голос моря і степу"). Сміливим вчинкам маленьких героїв під час Великої Вітчизняної війни присвячені книги Григорія Карєва.
  Талановитий поет, публіцист Валерій Гончаренко під час роботи у місцевих періодичних виданнях друкував на їх сторінках свої твори для маленьких читачів: "Звіринець бабусі Насті", "Дідусь і Петрик", "Етюд вічної казки". Був письменник постійним дописувачем дитячої сторінки "Дзига" (газета "Кіровоградська правда"). Окремим виданням вийшла його книга "Цар Сонько і Кіт Санько".
  Твори кіровоградського поета Євгена Желєзнякова, автора поетичних та прозових видань для дітей "Танкодром", "Моє село", "Виріс в полі колосок", "Ходить весело вітрець" вчать юних читачів розпізнавати у світі, що їх оточує, добро і зло шанувати працю, світ прекрасного.
  У творчості поетеси Тамари Журби тема дитинства займає значне місце, адже Т.Журба працювала вихователькою у дитячому садку. У 2002 р. вийшла в світ книга поезій Т.Журби "Звідкіля ти, журавлятко?" зі сторінок якої перед маленькими читачами постають веселі Жабенята, Півник, який вважає себе господарем садиби, красуня Волошка.
Відома у нашому місті поетеса Антоніма Корінь - автор книжки дитячого гумору "Веселі дрібнички із сімейної скарбнички" (у співавторстві з сином Олексієм) та збірки віршів для дітей "Чому у Сойки крила голубі?"
  За мотивами оповідання Олександра Жовни (уродженця м.Новомиргорода) "Маленьке життя" тривають зйомки художнього фільму.
  Чимало інших чудових казок, віршів, оповідань були написані у різні часи письменниками-земляками. Свої твори присвятили малечі В.Терен, І.Микитенко, Ю.Коваль (письменник і перекладач). Л.Баранова, С.Плачинда, В.Кобзар, В.Козаченко, А.Черниш, П.Гельбак, М.Далекий, В.Юречко та ін.
  Загалом на виставці були представлені імена близько тридцяти письменників-земляків - і це тільки частина того матеріалу, який зберігається у фондах музею.
  Тож запрошуємо всіх бажаючих завітати до музею і ознайомитися з новоствореною виставкою.

Поринула у світ дитинства, зачитавшись "Котигорошком",
"Трьома товстунами" та іншими казками, науковий
співробітник музею Тетяна Ревва


"Молодіжне перехрестя", 9.11.2006